russitemail
lv | ru
Ienākt / Reģistrēties
Mans profils
Pirkumu grozs
0 0.00

 Svarīgākais par Matiem un to Krāsošanu - no krāsas izvēles un ikdienas kopšanas līdz krāsošanas tehnikām un padomiem!

 

Matu krāsošana daudziem ir ikdienišķs process, ko uztic vai nu frizierim, vai paši sev. Lai nu kā, ir skaidrs, ka daudzi no mums savas ikdienas gaitas bez tā iedomāties nevar, tāpēc ir labi zināt svarīgāko par to. Matu krāsas un toņa maiņa, un atjaunošana ir laikietilpīgs rituāls un prasa zināšanas par krāsu ķīmisko sastāvu, pamat prasmes frizieriem, izvēles iespējām, matu veselību un to aizsardzību, vēlamā rezultāta sasniegšanu un daudzas citas nianses, kas apkopotas raksta turpinājumā.

Matu krāsa

Nebūs melots, ja apgalvosim, ka matu krāsošana pati par sevi ir sarežģīta, un lai sasniegtu vēlamo rezultātu, ir labi zināt pašus pamatus. Tās pamatā ir princips, kurā krāsa aizvieto matu dabīgo pigmentu un piepilda to ar “vēlamo” jeb mākslīgo. Lai krāsa nenomazgātos, neizbalētu vai visādi citādi nemainītu toni, krāsošanas procesā tiek izmantotas spēcīgas vielas, kas var uzkrāties matu struktūrā un uz galvas ādas. Laikam ejot, straujā tehnoloģiju attīstība, labvēlīgi ietekmējusi arī šo nozari – krāsu sastāvs uzlabojas, ražotāji izmanto arvien vairāk dabīgas un mazāk kaitīgas sastāvdaļas, tirgū pieejami daudz matu kopšanas līdzekļu, un virkne no tiem matu kopējo stāvokli spēj uzlabot jau pēc pirmās to lietošanas reizes. Pieejami līdzekļi “pārmocītiem” un ļoti bojātiem matiem, piemēram, balzami un maskas.

Krāsošanas ietekme uz matiem

Krāsai nokļūstot uz matiem, mijiedarbojoties ar matiņu keratīna slāni, sākas oksidēšanās process. Seko matu izbalēšanas process, un ūdeņradis, kas veidojas no peroksīda, iedarbojas uz matos esošo pigmentu, to nokrāsojot. Ūdeņraža peroksīds dziļi iesūcoties matu struktūrā, piepilda to, kā rezultātā, mati ieņem vēlamo krāsu.

Krāsas pārpalikums, kas neiekļūst matos, tiek izskalots mazgāšanas procesā. Jāuzsver, ka daudzu matu krāsu pamatā ir krāsviela – parafenilēndiamīns, un to neatšķaidot ar citām krāsvielām, iegūst bagātīgi melnu krāsu, savukārt, lai iegūtu citu nokrāsu, krāsām tiek pievienots rezorcīns (oksidētājs). Tas samazina melnās krāsvielas iedarbību, un atkarībā no šo divu komponentu proporcijām, var iegūt dažādas krāsas.

Matus krāsoja kā Senajā Ēģiptē, tā arī Senajā Romā un Senajā Grieķijā

 • Ēģiptieši daudzus gadsimtus priekšroku deva ziliem un spilgti sarkaniem matiem, kas tika iegūti, izmantojot hennu. Savukārt, lai dažādotu toņu paleti, ēģiptietes hennas pulveri mēdza atšķaidīt ar visdažādākajām, pieejamajām sastāvdaļām, piemēram, govju asinīm un sasmalcinātiem kurkuļiem. Savukārt, pie melna toņa varēja tikt, hennu sajaucot ar indigo augu. Interesanti atzīmēt, ka dabīgo krāsvielu cienītāji, šo metodi piekopj vēl mūsdienās.

 • Senajā Romā iecienīts bija gaišā vāra matu tonis. Lai to iegūtu, romietes matus mitrināja ar sūkli, kas iepriekš izmērcēts kazas pienā, un pēc tam vairākas stundas noturēts saulē. Pārsteidzošs ir fakts, ka romiešu modes alķīmiķi bija atklājuši vairāk nekā simts krāsojamo vielu receptes. Protams, ka sastāvdaļas, ko viņi izmantoja, ievērojami atšķīrās no mūsdienās izmantojamajām, tā, piemēram, pelni, valriekstu čaumalas un lapas, dižskābarža pelni, sīpolu mizas, dēles, kā arī zelta gabaliņi.

 • Senajā Grieķijā daudzi vēlējās līdzināties zeltmatainajai Afrodītei, un to centās panākt ar potaša maisījumu (kālija karbonāta šķīdums) ar dzelteniem ziediem (informācija par to, ar kāda auga ziediem tieši, nav skaidri zināma). Savukārt, tiem, kam potašs pieejams nebija, izlīdzējās ar govs urīnu.

Matu krāsu toņu aktualitātes

Kā jau iepriekš zināt, kāds matu krāsas tonis piestāvēs? Vai tas neliks izskatīties vecākai vai tieši pretēji – pārāk bērnišķīgi? Plašajā sortimentā var apjukt - un kļūda var maksāt dārgi. Iepazīsties ar sagatavotajiem padomiem par izplatītākajiem matu krāsu toņiem, kuri, ņemot vērā arī ādas toni, palīdzēs tikt pie kārotā rezultāta.

Tumšie toņi

 • Ja ādas tonis ir silts, brūnie toņi (espresso brūns ar sarkanīgu nokrāsu) varētu izrādīties īstā izvēle.

 • Sievietēm ar olīvu ādas krāsu, no toņa ar sarkanīgu nokrāsu, vajadzētu izvairīties, jo seja “pazudīs” bagātīgi brūnajās nokrāsās.

 • Ja mati dabiski ir tumšā krāsā, tad šokolādes, kafijas un kastaņu toņi, to izskaistinās. Pēdējā laika tendences ir tonis “kanēlis” un sarmas nokrāsas, piemēram, “Espresso ar saldējumu” un “salīts kastanis”.

 • Sekojot tendencēm, šobrīd aktuāli ir purpursarkanie un bordo toņi, savukārt zili-melnās un melnās krāsas savu aktualitāti zaudējušas.

Gaišie toņi

 • 2022. gada tendence – blondie toņi: pelnu platīna un viegla rozā nokrāsa, Nordic.

 • Karameli, medu un kviešus jāuzskata par ēdieniem, matu krāsošanas pasaulē, tie nevar tikt uzskatīti par matu toņu nosaukumiem.

 • Vieglai un maigai bāzei meistari iesaka šķipsnas krāsot ar aukstu toņu sajaukumu: pērļu, platīna un zemeņu nokrāsu.

Gaiši brūni toņi

 • Arī viena no sezonas tendencēm, tomēr svarīgi uzmanību pievērst dabiskumam, izvēloties pelnu blondo, pērļu un lazdu nokrāsas. Minētie toņi saderīgi arī ar spilgtām šķipsnām.

Sarkanie toņi

 • Arī viena no sezonas tendencēm - vara un bronzas nokrāsas spēj izcelt izteiksmīgas acis. Meistari iesaka apvienot sarkano bāzi ar vara un karameļu toņiem, kā arī rubīna vai sarkanīgajiem toņiem.

Kā izvēlēties piemērotāko krāsu?

Ikvienas matu krāsas galvenais uzdevums, ir izcelt sejas vaibstus un paspilgtināt koptēlu. Mati nedrīkst nomākt vai ietekmēt to nelabvēlīgi, tāpēc viens no pamata likumiem – matu krāsa nedrīkst saplūst ar ādas toni. Tāpat, izvēloties piemērotāko krāsu, tiek ņemti vērā sekojošie kritēriji:

 • Krāsu tips (acu un ādas krāsa);

 • vecums (t.s. vai mati sākuši sirmot);

 • matu garums un griezums;

 • vasaras raibumi un citi, izteiksmīgie elementi;

 • matu kopējais stāvoklis.

Krāsu tipi

Krāsu tips - ādas krāsas, tās apakštoņa, acu nokrāsas un dabiskās matu krāsas kombinācija. Parasti krāsu tipus nosaka pēc gadalaikiem:

Pavasaris

Šim krāsu tipam raksturīga gaiša āda un siltie toņi, gaiša matu nokrāsa. Šī “tipa” pārstāvēm piestāvēs medus, riekstu un karameļu toņi. Profesionāļi iesaka izvairīties no aukstiem, pienaini baltiem un izteikti melniem toņiem.

Vasara

Tas raksturīgs cilvēkiem ar gaišu ādu, persiku apakštoni, un zaļu, zilu vai pelēku acu krāsu īpašniekiem. “Vasaras” krāsas tipa dabiskā matu krāsa variē no blonda līdz gaiši blondai. Var eksperimentēt ar pelēkiem un tumši blondiem toņiem. Jāizvairās no dzeltenīgām nokrāsām.

Rudens

Rudens krāsu tips ir spilgts, un šī tipa cilvēkiem raksturīga zeltaina āda ar vasaras raibumiem, zilas vai zaļas acis, sarkanīgi un vara nokrāsas mati. Meistari iesaka izvēlēties dzintara un rubīna nokrāsas, bet izvairīties no aukstiem toņiem.

Ziema

Ziemas tipam raksturīga āda, kas ir burtiski porcelāna krāsā, ar aukstu apakštoni. Savukārt, acu krāsa, teju kā likums, ir tumša: brūna vai tumši zaļa. Mati - arī tumšos toņos: brūni, tumši blondi un pat melni.

Padomi:

 • Dāmām gados jāizvairās no aukstiem gaišajiem toņiem, jo tie izskatīsies pēc sirmiem matiem (ja vien tāds nav bijis mērķis) un padara koptēlu vecišķu, turklāt tie arī ādas tonim piešķir pelēcīgu nokrāsu.

 • Āda ar rozā nokrāsu, ar tendenci veidoties apsārtumiem, nav savienojama ar sarkanīgiem un rudiem matu krāsas toņiem. Šim ādas tipam neiesaka izvēlēties arī aukstos toņus.

 • Bojāti mati izskatās veselīgāki, izvēloties gaišos toņos, jo tumšajos matos sašķeltie un bojātie matu gali izskatās pamanāmāki.

 • Neatkarīgi no izvēlētā matu krāsas toņa, lai mati būtu veselīgi un spīdīgi arī pēc krāsošanas, matu krāsas kvalitātei ir izšķiroša nozīme. Tā, piemēram, CHI IONIC SHINE SHADES matu krāsa bez amonjaka, ir droša izvēle par sievietēm gaidībās.